• 20160213_160306996761_941571489211761_5899798387132061469_n20160213_160138

 

BUHAR ODASI

Buhar odası isminden de belli olduğu gibi içi buhar ile dolu olan bir odadır.SPA merkezimizin en gözde kısımlarından birisidir. Genelde 15’er dakikalık 2 sauna seansından sonra 10 dakikalık bir buhar banyosu son derece sağlıklı ve doğru bir uygulamadır.

Buhar odasının faydaları şu şekilde sıralanabilir;


– Buhar, üst solunum yolu zarların iltihaplanmasında ve tıkanmasında rahatlama sağlar.
– Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.
– Buhar, kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır. Terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.
– Dolaşım sistemini hızlandırarak ve düzenleyerek ayrıca kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.
– Buhar odasının rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar.
– Egzersiz yaptıktan sonra buhar odasına girmek adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme ile atılmasını sağlar. Bu da daha az kas yorgunluğu anlamına gelmektedir.

SAUNALAR
15’er dakikalık 2 seans, sıcak bir ahşap oda da oturarak sonrasında alacağınız buz gibi bir şok duşundan sonra koca bir haftanın stresini, yorgunluğunu atmak istemez misiniz? Cevabınız “Evet” ise SPA merkezimizde bulunan hem bay hem bayan sauna ile bunları yapabilirsiniz

SAUNA NASIL KULLANILMALI?
Öncelikle tok karına sauna kullanılmaz, yemekten minimum 2 saat sonra sauna kullanılabilir. Sauna için uygun olan peştamal ya da havlu ile saunaya girilmeli. Şort kullanmak sağlıklı değildir. Saunaya girdiğimizde sauna içerisinde bulunan kum saati ayarlanır. Süresi 15 dakikadır.
İlk 5 dakika ilk basamakta, ikinci 5 dakika 2. basamakta ve üçüncü 5 dakika da son basamakta oturarak 15 dakika sauna içerisinde kalınmış olur. Sonrasında mutlaka 15-20 saniye soğuk duş alınmalıdır. Bir sauna seansı için en önemli aşama soğuk duş uygulamasıdır. Sonrasında 10-15 dakikalık bir dinlenmenin ardından 2. kez saunaya girilir. Aynı şekilde tamamlanır. Yine dinlenmenin ardından son kez saunaya girilir Aynı şekilde uygulama tamamlandıktan sonra sauna seansı bitirilir.
Şayet masaj alınacak ise 2. Sauna seansının sonrası en uygun zamandır. Masaj sonrası 3. Ve son etap tamamlanır. Bu şekilde yapılan bir sauna seansının faydaları şunlardır:
SAUNANIN FAYDALARI
– Toksinleri vücuttan dışarı atımını sağlar.
– Laktik asidin dışarı atılma süresini kısaltır.
– Kalp için iyi bir egzersizdir.
– Cildi temizler, parlaklık ve canlılık verir.
– Kilo vermeye yardımcı olur.
– Kişiyi rahatlatır, zihni ve bedeni yeniler.
– Nefes kalitesini artırır.
– Karamsarlığı ve stresi azaltır.
KİMLER SAUNA KULLANMAMALI
– Yüksek tansiyonu olanlar.
– Varisi olanlar.
– Ciddi şeker hastalığı olanlar.
– Kanser hastası olanlar.
– Böbrek yetmezliği olanlar.
– Bulaşıcı hastalığı olanlar.
Sauna kullanırken ara dinlenmelerde mutlaka bol su, taze meyve suyu, ayran ve soda gibi doğal içecekler tüketmeye özen gösteriniz.
Bir sauna seansında asla 15 dakikadan fazla saunada kalmayınız.

 

20160212_170442