Haloterapi (HT, yunanca halos=tuz) tuz terapisidir. Haloterapinin kaynağı speleoterapi, yani tuz mağralarına dayanır. Tuz odaları yer, tavan ve duvarlar olmak üzere, kuru kaya tuzuyla kaplanmıştır bu kalıp atmosferdeki neme karşı bir koruma görevi görür ortamın aseptik özelliğinin korunmasında yardımcı olur.

Avrupa’da tuz terapisi, 19. yüzyılda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Polonyadaki tuz sanayicileri, tuz yataklarında çalışan madencilerin hiç birinde zatürre ve astım gibi akciğer hastalıklarının görülmediğini fark etmiştir. Bunun üzerine ilk terapi merkezi Polonya’da kurulmuş ve başta astım hastalarının tedavisine destek olmuştur. Günümüzde bu terapi, kişinin özel bir tuz odasında sürekli olarak havaya saçılan tuz spreyini solumasına dayanır.

Tuz odalarında bulunan sirkülasyon makinası, havaya, 1-5 mikron arasındaki ebatlarda tuz zerrecikleri püskürtür. Bu partiküller, solunum yoluyla, ilk önce ciğerlere ve daha vücudun diğer noktalarına ulaşır. Tuz odasında, rahat bir şekilde oturarak, sadece nefes alarak terapi sağlanır. Seanslar 10-40 dakika arasındadır.